2008-10-18

2008-10-17

Kaitersberg

Vzpomínka na šumavský prasečí víkend a skály na Kaitersbergu, kde je prý vždycky mokro, jak jsem byl poučen...

2008-10-15

Málo času

Začíná tu být dusno s koncem semestru a zkouškami, proto se teď na chvíli odmlčím, jen občas nějaká fotka přibude...jako třeba tenhle pěkný ale sprostý domeček:

2008-10-07

Liège: zase jiný svět


Je to paráda tohle naše trojmezí. Trojúhelník Maastricht-Aachen-Liége, Nizozemí-Německo-Belgie, každé z nich úplně jiný svět. Německo je trochu nuda, až na úplné centrum (to bývá monumentálnější), většina domů postavena/přestavěna v 60.-80.letech. Za to tu najdete dost hrázděných domů, což se mi líbí. Holandsko jsou barevné malé cihlové domky, i v centru Maastrichtu. Čisto a roztomilo.

Liége je centrum Wallonie-potenciální hlavní město nového státu kdyby se Belgie rozdělila. Všude se tu mluví francouzsky, a to se stejnými manýry jako ve Francii: odmítají komunikovat jinak i když evidentně rozumí:-) Wallonie je chudší a míň industrializovaná než belgický vlámský sever a na Liége je to vidět.

Ale to je přesně to co mi chybí v Maastrichtu a co mám tak vůbec na městech rád (kvůli tomu mi tak učaroval Istabnul). Spousta lidí, národností, špína, život, hospody ve kterých je spousta lidí i ve dne (ne jenom mezi 2-5 v noci), francouzština a tak. Prostě zase třetí, úplně jiný svět na našem 30km trojúhelníku.

Typické Liége-cihlová barva.


Žižkov ve Liége.


Mostík jak v Aachen, jen je to všechno takové cihlové.


Ulička v centru.


Wallonský parlament.


Náměstí s katedrálou..živo!

Cestou do Liège


S velkým zpožděním je tu konečně článek o (cestě do) sousedního (25-30km) města Liége (ta čárka má být od r.1949 na druhou stranu, má klávesnice je ale konzervativní a nový tvar mi používat nedovoluje).

Do Liége se jezdí z Maastrichtu na kole jen tak na otočku. Je to krásná cesta po rovině podél Maasu a Albertskanaalu. Z Maastrichtu se dá jet rovnou podél řeky,


nebo využít toho že bydlím poměrně na kopečku a vzít to ze západu Belgií podél dalšího kanálu a městečky Kanne a Neerkanne, která mám hodně rád už kvůli jménům. Navíc je to tam roztomilé až trochu turistické.


Po cestě je zdymadlo u kterého se obě varianty potkávají.

Zatím nejhlubší zdymadlo co jsem viděl. Ale taky že jsem jich zatím moc neviděl..


A dál už se smaží po Albertskanaalu do nitra Belgie.



Po cestě potkáváme rozličný industriál, většinou dosti megalomanských rozměrů.

A trochu démoničtější..


A taky zarostlé lodě.

...zarostlé a zatopené lodě..


Dost tady záleží jestli jedete po nebo proti větru v prvním případě je to hoďku, ve druhém i na dvě. Navíc proti větru morálka klesá a máknete si i fyzicky.


Ale z ničeho nic jste na předměstí Liége, kde můžete obdivovat betonově-brutalistický říční monument...nejen sovětské pomníky působí takhle podivně, oni to dělali i na západě:-)


Samotnému Liége jsem se rozhodl věnovat další článek, neboť tento je již dost fotograficky zahlcen. Pozoruhodné je, že kvůli pořadí článků jste si ho již pravděpodobně přečetli, ačkoliv ještě není napsán. K časovým paradoxům evidentně není nutné cestovat v čase...

2008-10-05

Aachen

První z našeho NE-BE-DE trojmezí se vám představí město Aachen, počesku Cáchy. Zavítali jsme tam s Janou jedno deštivé úterý busem za 4.20, za což můžete celý den jezdit po South-Limburg, což je tady všude okolo. Tzn i do Aachen a zpátky, pak po Maastrichtu a nakonec večer na stěnu do Heerlen. Docela rozumná cena.


Aachen je Německo. Zapomeňte na Maastrichtské domečky i špinavě cihlové "francouzské" Liége. Aachen je severozápadní Německo, takže ani žádné roztomilé Bavorské Passau. Přesto určitě stojí za vidění.


Aachen bylo tradičním korunovačním městem Svaté říše Římské. Proto jsou velice hrdí na "největšího" císaře Karla Velikého (Charlemagne), od jehož dob Aachen něco znamenají-nechal postavit katedrálu a trávil tu velkou část života, zejména zimy a vánoce. Odtud možná pochází tradice a popularita místních vánočních trhů-prej je to fakt jízda. Němci jezdí v září a říjnu na Oktoberfest a v prosinci do Aachen na trhy. Není divu že tu pak všude najdete sochy pana Charlemagne.


Nejvýraznější památky v Aachen jsou Dom a Rathaus. Dom je katedrála původně z r.786, ale od té doby jí tolikrát přestavovali, že je z toho nakonec velice zajímavá mixáž stylů, no něco jako čím je zajímavý náš sv. Vít. Dokonce má i mostík z hlavní věže na kopuli.


Ještě pár obrázků ke katedrále...


A perspektivní okno...


Dalším významným barákem je tu Rathaus, kde probíhaly samotné korunovace. Povšimněte si množství "holubníků" na střeše.


A Jana s "interactive art" fontánkou-nastavte si scénu podle svého gusta, sochy mají klouby..


Dům mezi Domem a Rathausem..


Špička věže Domu, ukázka zoomových schopností mého foťáčku a na pár týdnů jeho poslední fotka..


A nakonec taková uličková imprese, takhle vypadá Aachen.


A nakonec, protože jsem tu posledně slíbil nějaké příZpěvky, jedna holandská odpodlahy!

De kop van de kat was jarig
zijn pootjes vierden feest
het staartje kon niet meedoen
dat is pas ziek geweest
het kwam pas uit het zieken huis
en had zo'n pijn in z'n keel
en al dat dansen en dat springen
dat was hem veel te veel!