2008-09-15

Insight: UniMaas&FEBA

Jsem tu na University of Maastricht - Faculty of Economics and Business Administration. V mém případě jde spíše o to Economics, ale většina fakulty je jiného názoru. Jejich věc.

FEBA-hlavní vchod.

Kromě FEBA je na Univerzitě ještě několik fakult-Law, Arts and Social Sciences, Health-Medicine and Life Sciences,...pár dalších a nakonec zajímavý projekt University College Maastricht, kde v rámci bakalářského programu můžete studovat vlastně co chcete-poskládat si předměty od filosofie vědy, přes matematiku, statistiku až k mikrobiologii nebo třeba makrosociologii. Vše zaměřeno na výzkum-vychovává vědce. Do něčeho tokového bych byl býval tehdy možná rád šel, jen mít trochu víc povědomí co se kde děje a jaké jsou možnosti. A stipendium:)

University College Maastricht-cestou z FEBA do knihovny.

Čím je UniMaas výjmečná, je důraz na metodologickou stránku výuky. Naše fakulta, například, má jedno celé velké oddělení věnováno právě jenom výzkumu a metodologii výuky. "Revoluční" věc kterou vymysleli je tzv. Problem Based Learning (PBL). Podle různých studií si totiž z přednášky zapamatujeme 5%, ze samostudia-čtení asi 10%, tak to postupně roste s přibývající interaktivitou-aktivní diskuse 50%, až k 90%-to když něco vysvětlujeme ostatním.

A tak přišli s PBL-to znamená minimum přednášek, většina práce v "tutorials"-seminářích a doma. Každý tutorial má téma a problémy a otázky k tématu se pojící. Jeden ze studentů je "chair"-moderátor diskuse, další píše "minutes"-zápis z group meetingu-jak se taky seminářům někdy říká. Vyučující je pak jenom "aktivním pozorovatelem" dění na group meetingu a směřuje věci správným směrem, klade správné otázky a když to opravdu nefunguje, přebírá funkci chair. Příprava na tutorials je samozřejmostí. Zajímavé je, že skupina si i sama pokládá otázky podle toho co není jasné-v ideálním případě si sami zadáváte literaturu a úkoly na příště.

V ideálním případě. Ne u všech předmětu je totiž tento systém optimální-například u těch matematičtějších se bez aktivní role předášejícího prostě neobejdete, tam zůstává PBL pouze jako relikt v seminářích. Mnoho vyučujících taky na systém postupem času rezignuje-v magisterských předmětech se již používá mnohem méně než v bakalářských. Mám to štěstí navštěvovat jeden z těch ryze PBL (ECB&Monetary Policy). Už jsem psal minutes i dělal chaira;)

Musím říct, že je to opravdu přínosné-za těch pár hodin co se ostatním snažím vysvětlovat makro, jsem si věci ujasnil tak jako nikdy...

Cestou z Fakulty do knihovny-roztomilé.

Plusem FEBA je, že se nachází v krásném koutu Maastrichtu-obehnána hradbami a parky na straně jedné, tu a tam teče potok, a tišší část historického centra na straně druhé. Už cesta z Fakulty do knihovny je lemována úžasnými baráčky a zákoutími...

Cestou z Fakulty do knihovny...


Cestou z Fakulty do knihovny...s krátkou zacházkou: UCM


Pohled z hradeb na místa, kudy se chodí do knihovny:)


Vlez do knihovny od hradeb...


Studenti pilně studující na hradbách-z knihovny je to přes ulici..

Knihovna je opravdu hi-tech a navíc příjemné místo k žití. Všechno funguje na UM card, na které máte nabita nějaká eura-půjčování, tisk a kopírky, skříňky(opravdu hi-tech trezory s jakýmsi centrálním počítačem kde se pomocí karty identifikujete a ono vás to pustí do skříňky:)) i automaty na jídlo. A nevimco ještě. Navíc se dodržuje ticho-když se chcete bavit nebo telefonovat, máte tam na to vyhrazené místnosti. Wifi internet je neskutečně rychlý-až tak že dosahuje přenosových limitů mé wlan karty! Tiskne se mailem na tiskárnu...a přístup je téměř do všech databází všeho možného, jen tím že jste připojeni přes wifi Univerzity (funguje to tedy i z kolejí atd..). Prostě paráda na práci i relax s počítačem.

Na horním obrázku je vidět zajímavé řešení problému nedostatku skříněk-zatáhnete za šňůru, věci vyjedou nahoru, povolíte-sjedou k vám dolů. Jsem nadšen!


...cestou z knihovny (celé je to asi 100metrů, fakt!)


A nakonec bývalý kostel-nyní informační středisko Univerzity a Student service desk-prodávájí univerzitní trička a pomohou vám se vším. A údajně mají nejlepší kafe v Maastrichtu. Škoda že ho moc nepiju...

4 comments:

Anonymous said...

Hele delas ty tam taky neco jinyho nez ze chodis do knihovny? Ja bych tam teda asi taky byl furt jak koukam na ty vejchyty. Jinak PBL je husty. Jo a ta ucici zidka/hradba vypada na ty fotce jako to misto jak sme se koupali ve vsi pod frydlandskym cimburim a prechazeli tu kladu nez jsme sli na jidlo..:)

Anonymous said...

hej pockej nevsim sem si ze tam neni reka...omg.. ale kdyby tam byla tak to tam vypada :))) sry

Kubik said...

njn, to byly casy:-) tesim se na jarni jizerky pristi rok, pocitej s tim!

Anonymous said...

Ty skřínky na šňůrkách jsou epesní... vynález hodný to pouze budoucích akademiků... PBL mi dost připomíná ty výukový metody francouzů, vypadá ale praktičtěji a překvapilo mě, že ty čísla odpovídají mým odhaům (možná jsou i trochu menší) i když mi vždycky přišlo, že mí spolužáci mají tak 50% rovnou z výuky... (hurá, jsem normální! - a nebo aspoň stejný jako průměrně chytrý nizozemčan)