2009-09-06
Essaouira a trocha osvety
Tak pomalu spejeme k zaveru naseho marockeho pribehu, doufejme ze to bude happyend. Bydlime v krasnem hotelu typu riad-balkony kolem dvorecku s fontankou, paradni vyhled na more. Kubik se dokonce nechal oholit a ostrihat aby nevypadal jak Berber, natolik uz na nas dycha civilizace, konec sockovani po medinach.
Na dalsich fotkach muzete videt pozirani sneku v Marrakesi, nedaleky parici se jidlostanek vystihujici atmosferu na hlavnim namesti Djemma el Fna, hradby, racky a lodky v Essaouire, vembloudy na plazi tamtez.
Essaouira vznikla jako pristav, zastavka mezi Evropou a zapadni Afrikou, odkud se vozilo zlato, slonovina a otroci(ti teda spis do Ameriky). Nekteri z otroku tu nejak zustali a z jejich kultury tu zustava muzika Gnaua, coz je smes africkych bubnu, kvilivych arabskych stupnic se spetkou evropskeho vlivu.
Zaroven byla Essauira branou do pouste, kde se tezila zejmena sul ale i jine kameni. Podobnou historii ma i mesto Marrakech, kdysi posledni mesto v pousti, pozdeji ale vznikala dalsi a dalsi ve vnitrozemi, jak se darilo souperit s pousti a zit v ni a zaroven zvladat souziti s Berbery, Tuaregy a jinou poustni "haveti". Opravdu Tuaregove se kdysi zivili prepadanim karavan a nepoddajni Berberi, zalezli ve svych horskych pevnostech taky nikdy nedali nic zadarmo.
Dodnes jsou poslednimi "outposty" na prahu Sahary Rissani a zejmena Merzouga, kde jeste minuly rok pry byla u silnice cedule "52 days to Timbuktu", coz naznacuje delku cesty do rise zlata. Po ceste se v dnesnim Mali nakladala sul, v dnesnim Nigeru menila za zlato a to se vezlo zase zpatky do Rissani. Velmi bohata mesta to tehdy byla, rozlehle ruiny kaseb a ksour na jiznich svazich Atlasu pripominaji jejich zaslou slavu.
Dnes se o obzivu v Rissani a v Merzouze stara zejmena turismus, vsichni sem jezdi za nejvetsimi dostupnymi dunami v Maroku (i my jsme byli v nedalekem Hassi Labiedu). Marrakes uz je mesto samo pro sebe, centrum obchodu i kultury na jihu, nadnesene je to cele Maroko v jedne medine.
Maroko ma ale vic "nejvyznamejsich" mest: hlavni mesto je Rabat (pry je ale nudne urednicke), ekonomicke centrum zeme je Casablanca (kdysi piratsky pristav ohrozujici lode plujici z Essaouiry), nabozenske, historicke a kulturni centrum je urcite Fez a Marrakes je od vseho trochu na jednom miste.
Centrum Marrakese je namesti Djemma el Fna, kde muzete videt nejruznejsi vypravece, predvadece, tanecnice, zaklinace hadu, cvicitele opic, zensky vas namalujou hennou, jini vam prodaji vsechno mozny a najite se cehokoliv pripraveneho na grilu v jednom z vic nez stovky jidelnich stanku.
Oproti tomu Essaouira je poklidnejsi mesto, trochu pripominajici pobrezi severni Francie silnym vetrem, divokym pribojem, mestkymi hradbami, pristavem, racky a prevladajici bilou barvou. V 60 letech tu nekolik let prebyval Jimi Hendrix a jini hipici, na coz jsou mistni nalezite hrdi.
Tak doufame ze jste si hezky pocetli, dalsi osveta bude doma, my se jdeme pokusit vytisknout letenky. Diky za podporu, cauves! J a K
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
1 comment:
zdarvim,
super blog, moc pekne fotky..
mel bych dotaz. rozhoduju se kam letos o prazdninach a vaham mezi marokem a gruzii. ty jsi podle tvoje blogu byl tam i tam takze by me zajmalo tvoje osobni srovnani. vim ze pletu jabka s hruskama a ze to je vpodstate hloupy dotaz ale kdyby jsi mi napsal par radku byl bych moc rád. jeste by me zajmal tvuj odhad na kolik vyjde mesic v maroku.
kdyztak dik honza brozekk(zavinac)seznam.cz
Post a Comment